Dialog Arena

Dialog Arena (dawniej Stadion Zagłębia Lubin) to stadion piłkarski znajdujący się w Lubinie. Stadion został częściowo otwarty 14 marca 2009 w momencie ukończenia trzech z czterech trybun[1]. Pierwszy mecz na w pełni ukończonym stadionie rozegrany został 14 sierpnia 2010. Klubem rezydującym na stadionie jest KGHM Zagłębie Lubin. Stadion położony jest przy drodze krajowej nr 3.

Nowy stadion powstał w miejscu, w którym znajdował się stary stadion. Jego budowa rozpoczęła się 18 września 2007. Trybuny areny otwartej w 1985 r. były zbudowane na wałach ziemnych. W związku z budową nowego stadionu wyburzono ich znaczną część – około 65%. Przesunięcie murawy względem starego stadionu wyniosło blisko 20 metrów. Nowy stadion nie jest modernizacją starego obiektu – został całkowicie zbudowany od podstaw.

Dialog ArenaBudowa nowego stadionu przebiegała w dwóch etapach. W trakcie realizacji pierwszego, zbudowano trzy z czterech trybun – by mecze na nim mogły odbywać się jak najszybciej. W drugim etapie zbudowano trybunę główną, na której znajduje się centrum prasowe i miejsca vip. Koszt budowy w przeliczeniu na jedno krzesełko wyniósł 1817,5 €.

Nowy stadion spełnia wszelkie kryteria dla stadionu 3 Kategorii Infrastruktury Stadionowej według UEFA. Do oglądania meczów w luksusowych warunkach sprzyja odległość dzieląca trybuny od boiska – 5,5 metra. Zaletami areny są także jednoczęściowe trybuny, które wpływają na jakość dopingu. Ich wysokość wynosi 14 metrów. Wszystkie miejsca na stadionie są zadaszone. Stalowa konstrukcja dachu podtrzymywana jest przez 52 betonowe słupy, masa każdego z nich wynosi 24 tony. Stadion jest oświetlony przez 150 jupiterów, których łączna moc wynosi 2000 luksów, co umożliwia nadawanie transmisji meczów w jakości High Definition.

Dialog Arena - widok z drogi krajowejW obawie o bezpieczeństwo kibiców, zadecydowano o zainstalowaniu specjalnego systemu monitoringu i identyfikacji kibiców. Dzięki niemu, pewne jest że osoba wchodząca na stadion jest tą osobą która zakupiła bilet w kasie. Umożliwiają to specjalne czytniki przy kasach a także wyświetlacze przy bramkach w wejściach na stadion. Monitoring na stadionie umożliwia widok każdej osoby na stadionie z co najmniej dwóch kamer. Jest to pomocne przy wyłapywaniu i nakładaniu kar na osoby, które niepożądanie zachowywały się podczas zawodów. Koszt tego systemu wyniósł 5mln zł.

W projekcie stadionu wprowadzono poprawki i 7 października 2009 roku rozpoczęto rozbiórkę pozostałych wałów.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Polskie stadiony i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>