Stadion Miejski we Wrocławiu

Stadion znajduje się w dzielnicy Fabryczna na terenie administracyjnie należącym do osiedla Pilczyce, między ul. Lotniczą, Śląską i Królewiecką. W pobliżu wschodniej strony stadionu przepływa rzeka Ślęza, bezpośrednio za którą położony jest Park Pilczycki. Przy zachodniej stronie przebiega (w budowie) Autostradowa Obwodnica Wrocławia (AOW), za którą znajduje się Kąpielisko Glinianki, przy stronie południowej droga krajowa nr 94, natomiast 1700 m na północ od stadionu przepływa rzeka Odra.

Stadion Miejski we WrocławiuZbudowana zostanie szeroka platforma (esplanada), która do stadionu prowadzić będzie z południa od strony ul. Lotniczej i północy od ul. Królewieckiej. Pod platformą będą miejsca parkingowe oraz pomieszczenia techniczne. Z platformą przy ul. Królewieckiej będą się łączyły 4-poziomowy parking dla aut osobowych oraz galeria handlowa należąca do WKS Śląsk Wrocław S.A., która będzie miała własny parking podziemny. Platforma wzbijać się będzie z poziomu terenu na poziom pierwszej promenady stadionu, czyli na 5,44 m. Tam zostaną zainstalowane wejścia na poszczególne sektory. Od poziomu terenu do górnej krawędzi dachu stadion będzie miał wysokość 39,33 m. Środek boiska znajdować się będzie na wysokości 117,38 m n.p.m.

Pierwsze rzędy trybun będą ustawione metr nad murawą i oddalone od niej o 6,85 m. Na zachodniej trybunie, tuż pod dachem, wybudowany zostanie tzw. sky box (punkt dowodzenia). Tam mieścić się będą miejsca pracy policji, ochrony i straży pożarnej. Na promenadach wokół trybun ustawione zostaną posterunki dla policji. Pod trybunami będzie również komisariat z tymczasowym aresztem. System monitoringu całego stadionu będzie współpracował z systemem monitoringu miasta.

plac budowyDach stadionu będzie częściowo przeszklony dla zwiększenia poziomu naturalnego oświetlenia. Strona południowa będzie przeszklona na większej powierzchni niż strona północna.

Na stadionie będą 2 telebimy o powierzchni 65 m² każdy.

Wszystkie miejsca będą siedzące, numerowane i zadaszone. Ilość miejsc dla kibiców wyniesie 42 771. W tej liczbie nie uwzględnia się miejsc dla dziennikarzy.

Wielofunkcyjne i przeszklone loże i incentive boksy, będą dostępne na wschodniej i zachodniej trybunie stadionu. Każde z nich będzie miało wyjście na taras o szerokości ok. 2,5 m z widokiem na murawę. W zależności od rodzaju, pomieszczą 13 lub 26 osób, ale będzie je można łączyć. Do każdej loży i incentive boksu będą przypisane również miejsca VIP na trybunie, w bezpośrednim sąsiedztwie tarasu.

Po ogłoszeniu kosztów budowy PGE Arena Gdańsk, na pierwszy rzut oka znacznie niższych, pojawiły się głosy krytykujące prezydenta miasta Rafała Dutkiewicza. Broniąc się przed zarzutami o niegospodarność, władze miasta przedstawiły na łamach prasy następujące wyliczenia:

Całkowity koszt budowy stadionu wyniesie 853.423.000 zł.

Na tą kwotę składają się m.in.:

  • Prace projektowe: 33 977 000,00 zł
  • Prace przygotowawcze terenu: 18 243 817,50 zł
  • Budowa stadionu: 729 700 000,00 zł
  • Pozostałe (np. nadzór inwest., dostawy inwest.): 71 502 182,50 zł
Ten wpis został opublikowany w kategorii Polskie stadiony i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>