Stadion Ruchu Chorzów

Stadion Ruchu Chorzów to kompleks sportowy zbudowany w latach 1934-1935 na podstawie projektu inż. Nowaka na terenie Wielkich Hajduk (obecnie Chorzów Batory), na którym rozgrywa swoje mecze drużyna piłkarska Ruchu Chorzów. Pierwsze historyczne mecze Ruch rozgrywał na targowisku między dzisiejszymi ulicami Farną i Wrocławską. Tam też rozegrany został pierwszy historyczny mecz w 3. edycji Mistrzostw Polski z Cracovią, a obejrzało go 800 widzów.

Stadion Ruchu ChorzówCzasem piłkarze dostawali zezwolenie na granie „Na Kalinie”, boisku należącym do niemieckiego BBC (dzisiejszy teren Świętochłowic). „Niebiescy” formalnie weszli w posiadanie tego obiektu wraz z fuzją z BBC w 1923 roku. Boisko to miało powierzchnię żużlową, a także pokryte było popiołem (tzw. „hasie” – popiół, stąd obiekt był nazywany „Hasiokiem”). Z powodu niewymiarowości boisko „Na Kalinie” nie zostało dopuszczone do inauguracyjnych rozgrywek I ligi w 1927, dlatego przez najbliższe 3 lata swoje mecze jako gospodarz Ruch rozgrywał na boiskach 1. FC Katowice i na „Górze Wyzwolenia” należacej do AKS Królewska Huta. Na przełomie lat 1929/30 boisko „Na Kalinie” zostało przebudowane i przyznane zostało prawo do rozgrywania na nim meczów ligowych przez Ruch.

zawodnicyTuż po zdobyciu przez Ruch pierwszego mistrzostwa Polski w 1933 rada gminy Wielkie Hajduki przeznaczyła teren pod budowę nowego stadionu przy ulicy Królewskohuckiej (dziś Cichej) niedaleko dworca kolejowego. Prace trwały od 1 lipca 1934 do lata 1935 na podstawie projektu inż. Nowaka, a uroczyste otwarcie nastąpiło 29 września tego samego roku. Ukończony obiekt cechował się pojemnością 40 tysięcy widzów i był najnowocześniejszym stadionem w Polsce. Zadaszona (bez użycia słupków podtrzymujacych, ograniczającyh pole widzenia), stalowa trybuna główna – oddana do użytku półtora roku później – była w chwili jej zamonotowania najnowocześniejszą tego typu kontrukcją na świecie. Jej projektantem był inż. Dic z Huty Królewskiej. Na stadion Ruchu trafiła ona szczęśliwym zbiegiem okoliczności. Gmina Wielkie Hajduki nabyła ją okazyjnie na Międzynarodowych Targach Poznańskich po tym gdy nie odebrało jej Wielkopolskie Towarzystwo Wyścigów Konnych.

Chronometr „Omega” zamontowany nad sektorem gości to symbol stadionu przy ul. Cichej 6. Od 1929 ta szwajcarska firma obdarowywała najpopularniejsze polskie kluby swoimi zegarami boiskowymi. Do Ruchu trafił on za sprawą plebiscytu magazynu „Raz Dwa Trzy” w 1939. Pierwszy mecz na stadionie z zamontowaną „Omegą” odbył się 21 maja 1939.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Polskie stadiony i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>