Stadion Narodowy w Warszawie

Idea budowy nowego stadionu narodowego w Warszawie pojawiła się w połowie lat 90. XX wieku, a od samego początku główną kwestią sporną pozostawała jego lokalizacja. Jedna z koncepcji zakładała zlokalizowanie go na należących do Skarbu Państwa (w zarządzie Centralnego Ośrodka Sportu) terenach Stadionu Dziesięciolecia. Kolejne przedstawiały natomiast plany budowy w różnych częściach stolicy. Najsłynniejszą z nich był pomysł zrodzony na przełomie 1999 i 2000, forsowany przez ówczesnego rzecznika PZPN Jarosława Kołakowskiego stanowiący, że nowy obiekt zostanie ulokowany na Białołęce i będzie nosił nazwę Stadion Polska (wzorowana na nazwie Stade de France). Inne z koncepcji zakładały budowę na Służewcu, na Łuku Siekierkowskim, w Wawrze i w Wesołej. Przez ponad dekadę obiekt pozostawał jedynie w sferze koncepcyjnej, jednak wybór Polski na współgospodarza piłkarskich Mistrzostw Europy’2012 znacząco przyspieszył tempo działania.

makieta26 kwietnia 2007 Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz podpisała decyzję w sprawie warunków zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie obiektu sportowego planowanego na terenie Stadionu Dziesięciolecia w Warszawie, a 14 września 2007 minister sportu Elżbieta Jakubiak poinformowała, że zostanie on wybudowany na błoniach Stadionu Dziesięciolecia. 4 października 2007 minister Jakubiak powołała Narodowe Centrum Sportu Sp. z o.o., którego zadaniem będzie budowa stadionu w Warszawie. 29 listopada 2007 nowy minister sportu Mirosław Drzewiecki podczas konferencji prasowej na Torwarze poinformował, że warszawska firma projektowa JSK Architekci Sp. z o.o. zaprojektuje Stadion Narodowy w Warszawie. 17 grudnia 2007 zatwierdził on jednak koncepcję budowy obiektu w niecce Stadionu Dziesięciolecia.

1 lutego 2008 Konsorcjum JSK Architekci Sp. z o.o., gmp – von Gerkan, Marg und Partner Architekten i sbp – Schleich Bergermann und Partner przedstawiło projekt koncepcyjny (wizualizację i makietę) nowego stadionu w tym miejscu. Pierwsze roboty budowlane rozpoczęły się 15 maja 2008 od próbnego palowania (126 betonowymi palami) niecki, skarpy trybun i korony starego obiektu. 18 czerwca 2008 Narodowe Centrum Sportu Sp. z o.o. złożyło u wojewody mazowieckiego projekt budowlany i dokumenty wymagane do wydania pozwolenia na budowę. Pozytywną decyzję wojewoda Jacek Kozłowski wydał już 22 lipca 2008, czyli po zaledwie 34 dniach. 26 września 2008 r. została podpisana umowę z firmą Pol-Aqua S.A. na realizację pierwszego etapu inwestycji, czyli palowania oraz rozbiórki części korony. 29 września 2008 r. wystartowała budowa stadionu.

Stadion Narodowy w WarszawieNa placu budowy w pobliżu siedziby Narodowego Centrum Sportu zainstalowano kamerę, dzięki której od 31 października 2008 na bieżąco można śledzić postęp budowy. Od rozpoczęcia drugiego etapu budowy, tj. 29 czerwca 2009, proces ten można obserwować także przy użyciu drugiej kamery, zainstalowanej na wieżowcu przy Rondzie Waszyngtona. Obraz z kamer jest dostępny na oficjalnych stronach internetowych stadionu i spółki PL.2012.

Nowy stadion ma być posadowiony na istniejących wałach ziemnych Stadionu Dziesięciolecia, na których znajdą się schody prowadzące na promenadę stadionu. Jedyny na świecie porównywalny obiekt, który został wybudowany w niecce innego stadionu to Zentralstadion w Lipsku.

Wiedząc, iż Stadion Dziesięciolecia był budowany z gruzu lewobrzeżnej Warszawy, a także znajdował się w starorzeczu Wisły, architekci niemiecko-polskiego Konsorcjum JSK Architekci, zlecili zbadanie podłoża za pomocą próbnego palowania. Ich obawy o to, że teren może być nie wystarczająco wytrzymały, a w wałach ziemnych mogą znajdować się niewypały czy ludzkie zwłoki, nie sprawdziły się.

W porównaniu do Stadionu Dziesięciolecia boisko nowej areny ma znaleźć się około ośmiu metrów wyżej. Pod nim znajdzie się dwupoziomowy parking podziemny na ok. 1800 samochodów. Dojazd do parkingów mają zapewnić istniejące już tunele w wałach ziemnych Stadionu Dziesięciolecia, ale także nowe, przebite w trakcie budowy Stadionu Narodowego.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Polskie stadiony i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>